Dan sv. Patrika

Sveti Patrik je jedan od najštovanijih svetaca među katoličkim vjernicima, zaštitnik je Irske. Rođen je u Škotskoj 385. godine u dobrostojećoj obitelji, a zaređen za svećenika u današnjoj Francuskoj. Papa Celestin I. ga je poslao kao misionara u Irsku gdje je bez prolijevanja krvi pokrstio tamošnje stanovništvo. Svoje biskupsko sjedište Patrik je osnovao u Armaghu u Ulsteru, a tamo i danas stoluje irski kardinal primas. O Patrikovoj osobi i životu su bezbrojne legende. Po predaji potjerao je sve zmije i ostale otrovne životinje iz Irske. Danas u Irskoj gotovo da nema guštera, zmija, gmazova, čak ni šišmiša. Pokušaji da se u Irskoj nastane te životinje su više puta propali. Umro je 461. godine, kod irskog grada Downa.

Mnoge crkve širom svijeta njemu su posvećene, najviše u Irskoj, SAD-u i Australiji. Dan sv. Patrika slavi se 17. ožujka, to je irski nacionalni blagdan.

objavio: Nikša Radan   datum: 17. 3. 2012.