Svjetski dan šuma

Na sjednici Generalne skupštine Europske poljoprivredne konfederacije, 1971. godine odlučeno je da se prvi dan proljeća, 21. ožujka obilježava kao Svjetski dan šuma. Kasnije je i UN-ova organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) podržala ovu ideju, vjerujući kako takav događaj može doprinijeti povećanju svijesti o očuvanju šuma i šumskih ekosustava. Šumama je pokriveno 31% ukupne površine Zemlje, 36 % od toga čine prašume i u njima se održava 80% biološke raznolikosti. Dom su za 300 milijuna ljudi. U Hrvatskoj šume prekrivaju 47% teritorija, odnosno 26.083 četvornih kilometara. Šume, kao dobra od interesa za Republiku Hrvatsku imaju njezinu osobitu zaštitu, a s obzirom na to da je 78% šumskog zemljišta i šuma u državnom vlasništvu, država je ta koja se brine za njihovu biološku obnovu.

objavio: Nikša Radan   datum: 21. 3. 2012.