Dan planeta Zemlje

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja s namjerom da se jača svijest i poštovanje ljudi za prirodni okoliš našeg planeta.

Počeci obilježavanja Dana planeta Zemlje sežu u 1970. kad su pod vodstvom američkog senatora Gaylorda Nelsona diljem Sjedinjenih Američkih Država održane prve masovne demonstracije za zaštitu okoliša na kojima je sudjelovalo više od 20 milijuna ljudi. Takozvani "nacionalni skup o okolišu", organiziran kao svojevrstan odgovor na njegovu posvemašnju degradaciju, doveo je pitanje zaštite okoliša na političku pozornicu.

Obilježavanje Dana planeta Zemlje na međunarodnoj razini ponovno je aktualizirano 1990. kad je u manifestacijama Dana planeta Zemlje sudjelovalo više od 200 milijuna ljudi diljem svijeta, što je dalo velik poticaj održavanju Konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru 1992. Na njoj je velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga uskladio dugoročan program za promociju održivog razvoja. Važnu ulogu u zaštiti okoliša imali su i astronauti misije Apolo kad su 1968. fotografirali Zemlju. Slika malenoga, plavog, krhkog i prekrasnog planeta postala je omiljelim posterom s milijunskom nakladom.

U Hrvatskoj se taj dan organizirano obilježava od 1990., a tradicionalno ga obilježavaju udruge za zaštitu okoliša kako bi upozorile javnost na važnost očuvanja okoliša.

objavio: Nikša Radan   datum: 22. 4. 2012.