20 godina članstva RH u Ujedinjenim narodima

Hrvatska je 22. svibnja 1992. godine postala punopravna članica UN-a. Nakon priznanja hrvatske samostalnosti i suverenosti, prijem Republike Hrvatske u svjetsku zajednicu ravnopravnih i nezavisnih država, kakva je Organizacija Ujedinjenih naroda, ocijenjen je tada kao jedan od najznačajnijih datuma u hrvatskoj povijesti. UN je od tog vremena neprestano prisutan u Hrvatskoj, kroz razne oblike mirovnih misija i specijaliziranih UN-ovih agencija kao što su: UNICEF, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP), UNHCR, kao i tijela i organizacija koje djeluju u sustavu UN-a poput Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda. Hrvatska je otada aktivno sudjelovala u radu UN-a, uključujući predsjedanje Gospodarskim i socijalnim vijećem UN-a (ECOSOC) 2002. godine, članstvo u Mirovnoj komisiji UN-a 2006. godine te članstvo u Vijeću sigurnosti UN-a 2008./09. godine, a trenutno hrvatski vojnici i policajci služe u 15 mirovnih misija UN-a.

objavio: Nikša Radan   datum: 20. 5. 2012.