Međunarodni dan djeteta

Svaki 20. studeni se obilježava kao Međunarodni dan djeteta i rođendan UN-ove Konvencije o pravima djeteta.

Davne 1959. Generalna skupština UN-a usvojila je Deklaraciju o pravima djeteta, a trideset godina poslije usvojena je i Konvencija o pravima djeteta čija je potpisnica i Republika Hrvatska. Opća skupština UN-a proglasila je još 1954. godine Međunarodni dan djece te je preporučila svim državama članicama da utvrde Međunarodni dan djece, ali da države same odrede dan i način koji je pojedinoj državi prikladan za obilježavanje.

Povodom Dječjeg tjedna pravobraniteljice za djecu Mila Jelavić uputila je sljedeće poruke:
Nemojte šutjeti o svojim problemima!  Obratite se za pomoć najbližim odraslima jer imate pravo na zaštitu.Tražite informacije! Djeca imaju pravo tražiti odgovore na pitanja koja su im važna, a odrasli su im dužni odgovoriti.

objavio: Nikša Radan   datum: 20. 11. 2012.