Google obilježio godišnjicu rođenja Andrije Mohorovičića

Na današnji dan prije točno 156 godina rođen je slavni hrvatski meteorolog i seizmolog Andrija Mohorovičić (1857. - 1936.), a godišnjicu njegova rođenja obilježio je i Google posebnim "doodleom".

Mohorovičić je rođen u Volosku kraj Opatije. Gimnaziju je završio u Rijeci, a potom je diplomirao matematiku i fiziku na Filozofskom fakultetu u Pragu. Početak njegova znanstvenoga rada došao je s poslom predavača na Nautičkoj školi u Bakru, gdje je 1887. godine osnovao i meteorološku postaju. 1892. godine došao je na čelo Meteorološkog opservatorija na zagrebačkom Griču, a 1901. povjereno mu je vođenje meteorološke službe za cijelu tadašnju Hrvatsku i Slavoniju. Od 1898. redovni je član Akademije znanosti i umjetnosti.

Ovaj Istranin možda je najpoznatiji po utvrđivanju plohe diskontinuiteta koja razdvaja Zemljinu koru i plašt, a koja je po njemu nazvana Mohorovičićev diskontinuitet ili Moho-sloj.

objavio: Nikša Radan   datum: 23. 1. 2013.