100 godina najpoznatijeg dječjeg romana "Čudnovate zgode šegrta Hlapića"

1913. godine iz pera Ivane Brlić Mažuranić nastao je roman o dječaku - malenom kao lakat i veselom kao ptica: šegrtu Hlapiću. Od tada, priča o avanturama ovog dječaka su nezaobilazan dio odrastanja svakog djeteta u Hrvatskoj.  Početkom lipnja 2013. navršit će se sto godina od prvoga objavljivanja "Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića." Ta će se obljetnica na dostojan način obilježiti nizom znanstvenih i kulturnih događanja tijekom cijele 2013. godine, pod zajedničkim imenom HLAPIĆ 2013.
Više informacija možete pronaći na Facebook i mrežnim stranicama manifestacije.

Glavni organizator ove manifestacije je Hrvatska udruga istraživača dječje književnosti (HIDK) uz brojne partnere, a u proslavi će sudjelovati djeca školske i predškolske dobi, knjižničari, istraživači, znanstvenici, književnici, učitelji, odgojitelji, studenti, roditelji, kulturni djelatnici, kustosi, sakupljači zbirki, antikvinari, novinari, zainteresirana javnost.

Manifestacija će se odvijati širom Republike Hrvatske (znači, ne samo u gradovima tradicionalno vezanim uz ime Ivane Brlić Mažuranić), a gdje je god moguće ostvarivat će se suradnja s međunarodnom znanstvenom i književnom zajednicom. Tijekom cijele godine primat će se i nove prijave za aktivnosti, dok će se novosti objavljivati na Facebook i mrežnim stranicama manifestacije.

objavio: Nikša Radan   datum: 8. 2. 2013.