Kineska Nova godina

10. veljače Kinezi su dočekali svoju Novu godinu, koju svuda u svijetu i nazivaju kineska Nova godina, a u Kini taj se praznik, koji traje punih 15 dana i najvažniji je kineski nacionalni blagdan, naziva Praznikom proljeća. Naime, Kinezi slave povlačenje zime i proljetno buđenje prirode kada zemlja oživi, životinje se bude i rađaju, a bilje počinje klijati, te započinje novi godišnji životni ciklus.

Kineska Nova godina nije fiksni datum jer se određuje prema mjesečevu ciklusu između 21. siječnja i 21. veljače. Svaka kineska nova godina posvećena je jednoj od 12 životinja - zmaj, zmija, konj, ovca, tigar, bik, zec, majmun, pijetao, pas, svinja i štakor - koje su prema legendi došle na sastanak sa Budom, a određuje ih i jedan od pet elemenata - voda, vatra, drvo, metal i zemlja, te šest boja - crvena, smeđa, bijela, crna, zelena i plava. Ovoga puta na smjenu godine Zmaja stiže godina Zmije. Godinu Zmije simbolizira mudrost, racionalnost, a posebno zahtijeva bistrinu uma, te je prema predanju ove godine potrebno biti oprezniji i uviđavniji.

objavio: Nikša Radan   datum: 10. 2. 2013.