Dan jedinstvenog europskog broja 112

Europski dan broja 112 obilježava se 11. veljače svake godine s ciljem informiranja građana Europske unije o jedinstvenom broju 112 za hitne situacije. Jedinstveni broj 112  zajednički je europski projekt, a Hrvatskoj se koristi od 11. veljače 2005. godine.

Broj je dostupan za sve vrste hitnih situacija, u bilo koje doba dana i noći, neovisno gdje se nalazili u Hrvatskoj, a telefonski poziv je besplatan. Pozive primaju operateri koji po hitnom postupku obavještavaju nadležne hitne i inspekcijske službe, pružaju pomoć ili poduzimaju potrebne zaštitne mjere. Ovisno o potrebi, može se dobiti hitna medicinska pomoć, pomoć vatrogasaca, policije, gorske službe spašavanja ili drugih hitnih službi i operativnih snaga sustava zaštite i spašavanja.

objavio: Nikša Radan   datum: 11. 2. 2013.