Martovske ide

Petnaesti dan u mjesecu u rimskom kalendaru nosio je nazive ide, a u povijesti posebno su poznate Martovske ide 44. godine prije Krista.

Atentat na Gaja Julija Cezara dogodio se 15. ožujka 44. pr. Kr. kada je u Pompejevu kazalištu grupa od desetak urotnika, većinom senatora na čelu s Markom Junijem Brutom i Kasijem Longinom noževima na smrt izbola rimskog diktatora. Urotnike koji su sebi dali ime Liberatores(Osloboditelji) okupio je strah da bi Cezar, koji je nedugo prije toga u građanskom ratu preuzeo svu vlast nad rimskom državom, mogao sebe proglasiti kraljem i tako ukinuti Republiku. Njihov čin je, međutim, umjesto povratka na stari republikanski režim izazvao seriju građanskih ratova i uspostavu Carstva pod Cezarovim nasljednikom Oktavijanom Augustom. Dramatične okolnosti u kojima se atentat dogodio i njegove neposredne posljedice čine ubojstvo Julija Cezara jednim od najpoznatijih atentata u povijesti. Također je poslužio kao inspiracija za brojne umjetnička i književna djela, a od kojih se najviše ističe Shakespeareova tragedija Julije Cezar.

objavio: Nikša Radan   datum: 15. 3. 2013.