Svjetski dan voda

Svjetski dan voda, 22. ožujka, ove je godine posvećen suradnji na području voda jer je Opća skupština Ujedinjenih naroda 2013. proglasila Međunarodnom godinom suradnje na području voda. Voda je zajednički resurs, stoga je važno raspodijeliti je prema raspoloživim količinama i učiniti dostupnom svima. Hrvatska se ubraja u skupinu zemalja relativno bogatih vodom, u kojoj problemi s vodom i oko vode nisu zaoštreni i vodni resursi zasad nisu ograničavajući čimbenik razvoja. Prema istraživanjima UNESCO-a iz 2003., Hrvatska je prema dostupnosti i bogatstvu vodenih izvora na vrlo visokom 5. mjestu u Europi, a na 42. u svijetu. Obnovljive zalihe podzemnih voda u Hrvatskoj procjenjuju se na oko 9 milijardi m3 godišnje od čega se iskorištava 4,5 %.

A u našem moru pronađena je srebrna prugasta napuhača, jedna od najotrovnijih riba na svijetu. Ona je samo jedna od 14 novih vrsta koje su se posljednjih godina nastanile u Jadranskome moru. Naime, od 1996. popis se proširio za pedesetak novih vrsta, ali ova opasna riba, poznata kao fugu, najnovija je.

objavio: Nikša Radan   datum: 22. 3. 2013.