27 godina od Černobila

Dvadeset i sedam godina nakon katastrofe u nuklearnoj elektrani Černobil, ukrajinski se grad Pripjat još uvijek nije oporavio od posljedica najveće nesreće u povijesti korištenja nuklearne energije. Podsjetimo, u 1:23 sati 26. travnja 1986. godine, nakon neuspješnog eksperimenta, došlo je do eksplozije na četvrtom reaktoru nuklearne elektrane Lenjin. Eksploziju su prvi uočili stanovnici tri kilometra udaljenoga Pripjata, grada na sjeveru Ukrajine koji je izgrađen za obitelji zaposlenika u nuklearnoj elektrani Černobil. Danas se sa sigurnošću može tvrditi da je glavni uzrok nesreće nesiguran dizajn sovjetskog nuklearnog reaktora i ljudska pogreška. U incidentu je kontaminirano 144 tisuće kilometara kvadratnih na području Ukrajine, Bjelorusije i Rusije, a zračenju je izloženo najmanje sedam milijuna ljudi. Više od 30 osoba poginulo je na mjestu događaja, a od posljedica radijacije do sada je preminulo oko 400 tisuća ljudi. Čak i danas, 27 godina od nesreće, razina radioaktivnog zagađenja na tom je području izuzetno visoka. Pripjat, kao i Černobil, danas su gradovi duhova, u koji povremeno ulaze samo fotografi i snimatelji kako bi zabilježili mjesto na kojem je vrijeme stalo. Nekoliko desetaka tisuća ljudi, koji su nekoć živjeli na tom području, danas život vode u drugim gradovima, daleko od svojih domova i bez namjere da se ikada vrate. Koliko su posljedice katastrofe ozbiljne pokazuje podatak da je prostor u radijusu 30 kilometara oko Černobila nenaseljiv idućih 20 000 godina.

objavio: Nikša Radan   datum: 26. 4. 2013.