Dan zahvalnosti

U SAD-u se Dan zahvalnosti obilježava svake godine četvrtog četvrtka u studenom. Ove godine Amerikanci obilježavaju Dan zahvalnosti 28. studenog. U povijesti se na taj dan izražavala zahvalnost Bogu zbog dobre žetve, a danas se želi izreći zahvala i poštovanje Bogu, obitelji, prijateljima za sva materijalna dobra, ali i veze (prijateljske, ljubavne i slične).

Amerikanci vjeruju da je prvi Dan zahvalnosti proslavljen 1621. godine, no postoje podaci da se obilježavao u Kanadi još i prije. Ipak, Dan zahvalnosti se u kontinuitetu obilježava u SAD-u od 1863. godine.

Stanovnici SAD-a vjeruju u priču iz jednog hladnog dana kasne jeseni 1621. godine, kada je 46 britanskih doseljenika - od ukupno njih stotinu - jedva preživjelo svoju prvu zimu u Novom svijetu. Tog su dana večerali plodove žetve s pripadnicima plemena američkih Indijanaca Wampanoag u državi Massachusetts. Tih 46 ljudi ne bi preživjelo da im nisu pomogli Indijanci koji su ih naučili svim potrebnim vještinama preživljavanja, bilo da se radi o lovu ili ribolovu, skupljanju jestivih plodova ili obrađivanju zemlje i stočarstvu. Ta lijepa i stoljećima ukrašavana priča donosi poseban osjećaj topline u omiljeni obiteljski praznik u SAD-u.

objavio: Nikša Radan   datum: 28. 11. 2013.