Nelson Mandela

Jedan od najomiljenijih svjetskih vođa 20. stoljeća preminuo je danas u 95. godini života. Borac protiv apartheida, rasističkog režima u Južnoafričkoj Republici proveo je 27 godina u zatvoru. Na svom suđenju 1964. održao je govor o ravnopravnosti, povijesti i snazi Afrike, koji se i danas smatra povijesnim, a može se sažeti u rečenicu: "Za slobodu svih spreman sam i umrijeti". Tijeko godina provedenih u zatvoru Mandela je postao simbol borbe za prava ugnjetavanih pripadnika crne rase. Iz tamnice je konačno izišao 1990. godine, a nakon ukidanja apartheida 1994. postao je prvi crni predsjednik Južnoafričke Republike. Nakon isteka mandata 1999. odbio se kandidirati za drugi mandat iako bi premoćno pobijedio. Povukao se u osamu iz koje bi se povremeno pojavljivao na oduševljenje cijelog svijeta.

objavio: Nikša Radan   datum: 5. 12. 2013.